UPRZĄŻ DO STAGE Z KARABIŃCZYKAMI JEDNOSTRONNYMI 120 MM

UPRZĄŻ DO STAGE Z KARABIŃCZYKAMI JEDNOSTRONNYMI 120 MM
UPRZĄŻ DO STAGE Z KARABIŃCZYKAMI JEDNOSTRONNYMI 120 MM
UPRZĄŻ DO STAGE Z KARABIŃCZYKAMI JEDNOSTRONNYMI 120 MM
UPRZĄŻ DO STAGE Z KARABIŃCZYKAMI JEDNOSTRONNYMI 120 MM
UPRZĄŻ DO STAGE Z KARABIŃCZYKAMI JEDNOSTRONNYMI 120 MM
UPRZĄŻ DO STAGE Z KARABIŃCZYKAMI JEDNOSTRONNYMI 120 MM

uprząż do stage
z karabińczykami jednostronnymi 120 mm

USK
1 szt.
Ostatnie sztuki w magazynie
Cena: 75,00 zł brutto

 

W skład zestawu wchodzą:
- 180 cm * linka o średnicy 5 mm,
- 44 cm  * czarna gumowa rurka ochronna,
- 2 szt * karabińczyk stal A4 jednostronny 120 mm - butla stage.

Uprząż zrobiona jest z linki o średnicy 5 mm, która posiada rdzeń kewlarowy. Jest to wytrzymała linka żeglarska (zastosowanie fały, sztagi). Wytrzymałość statyczna linki to 650 daN.

Certyfikat jakości linki dostępny jest tutaj - link.


Ważna informacja!

Uprząż pasuje na butle aluminiowe o pojemności 11,1 l lub mniejsze.

W przypadku butli o mniejszej pojemności konieczne jest samodzielne dopasowanie uprzęży
- skrócenie linki i rurki ochronnej.


Do zrobienia uprzęży stage potrzebujemy:
- wytrzymałą, najlepiej żeglarską linkę o średnicy około 5 mm i długości 180 cm,
- dwa jednostronne karabińczyki.

Celowo wybrałem linkę żeglarską, ze względu na jej bardzo dużą wytrzymałość. Należy zwrócić uwagę na wagę butli przypiętych do uprzęży, z którymi często zmuszeni jesteśmy zrobić dłuższy spacer.

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje karabińczyków jednostronnych:
- nowe karabińczyki formy Xdeep (nigdy ich nie używałem, zabiła mnie cena - ponad 50 PLN / 1 szt.),
- starsze, ciężkie i sprawdzone w boju karabińczyki stage z okrągłym uchem o średnicy 33 mm (cena 22,00 PLN / 1 szt. - JEST MOC !!! ) - link.

Jak wykonać uprząż?

Jeden z dwóch karabińczyków wplatamy w supeł, w złożonej na pół lince uprzęży w taki sposób, by finalnie znalazł się na początku krawędzi załamania szczytu butli. Karabińczyk układamy po zewnętrznej stronie supła.

Dalej linki prowadzimy wzdłuż butli i na wysokości ?? od denka robimy drugi supeł z dwóch linek. Pod supeł wprowadzamy obejmę odpowiednią do średnicy butli i delikatnie ją skręcamy, tak by ją tylko ustabilizować. Polecam obejmy nierdzewne wyposażone w parcianą taśmę ochronną (takie obejmy są dostępne w naszym sklepie - link).

Obejmy nierdzewne są bardzo trwałe, a parciana taśma na dwie zalety:
- chroni butlę przed zadrapaniem,
- doskonale zabezpiecza linkę przed przecięciem o ostrą krawędź obejmy stalowej.

W praktyce, zwłaszcza podczas dalekich wypraw lotniczych, zamiast obejm nierdzewnych stosuje się pasy parciane z klamrą plastikową lub metalową (plastikową kiedy zależy nam na obniżeniu wagi, metalową gdy potrzebna jest nam wytrzymałość
i pewność zatrzasku). Trzeba jednak pamiętać, by w tym przypadku zwiększyć odległość pomiędzy supłem, a węzłem zderzakowym. Z góry można przyjąć wartość 5 cm, gdy pas ma standardową szerokość.

Po założeniu obejmy, z dalszej części linki robimy pętlę z jednej linki przekładając końcówkę przez ucho karabińczyka, dalej łączymy dwie linki węzłem zderzakowym. Węzeł zderzakowy to taki cwany twór, który podczas obciążenia sam się zaciska. Czym większe obciążenie tym większa siła zacisku. W praktyce węzeł ten, gdy jest pod obciążeniem, nigdy się samoczynnie nie rozwiąże. Długość pętli można przyjąć z uproszczeniem jako mniej więcej szerokość dłoni, czyli około 10 cm. Długość ta jest optymalna by swobodnie pod wodą można było wpiąć lub wypiąć karabinek z d-ringu biodrowego.

Na koniec dokręcamy i stabilizujemy obejmę, zwracamy jednak uwagę by zamek ślimakowy opaski znajdował się po zewnętrznej stronie butli (czyli nie po tej stronie gdzie jest karabinek). Pomimo, że obejma posiada osłonę istnieje ryzyko,
że pewnego dnia zostanie uszkodzona, a wtedy może dojść do przypadkowego uszkodzenia suchego skafandra przez krawędź śruby.

Warto po kilku dniach nurkowych poluźnić i poprawić całą uprząż. Niestety linka potrzebuje paru dni by się dobrze ułożyć.  

Nie można przyjąć długości pętli w zależności od tego do czego butla będzie używana.

Jeśli będzie to butla stage z tlenem wykorzystywana w konfiguracji jaskiniowej to wiadomo, że będzie używana jako pierwsza, jako pierwsza deponowana, ale za to pobierana i odwieszana jako ostatnia.

W konfiguracji na wodach otwartych jak i w Bałtyku będzie zupełnie inaczej, bo nie będziemy deponować butli tlenowej.  Zawsze będzie ona szła jako pierwsza przy ciele. W tym przypadku można by zastosować, krótszą pętlę, ale nie ma to sensu, ponieważ trzeba by pamiętać o jej przedłużeniu przy innym typie nurkowań np. jaskiniowym.

Butla sidemount

Sposób zaplatania uprzęży jest identyczny jak w przypadku butli stage, różnica polega tylko na długości pętli. Jeżeli chcemy zrobić uprząż do butli, która będzie używana w konfiguracji sidemount, to trzeba przyjąć zasadę, że dla pierwszych butli (prawej i lewej), długość pętli można ustalić na poziomie 3 do 5 cm i jest to wartość wystarczająca. Pozostałe będziemy już traktować jako butle stage z wartością około 10 cm, czyli mniej więcej szerokość dłoni.

Gdybyśmy dla pierwszych butli zastosowali dłuższą wartość, to pod wodą wyglądalibyśmy jak ofiary, a tego chcemy uniknąć.

No reviews

3 innych produktów w tej samej kategorii:

Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:

Produkt dodany do porównywania